ELMAS

Pırlantanın kesilmemiş ve ham hali olan elmasın yaşı, tarihi, simgeselliği ve göz kamaştırıcı parlaklığı onu mücevherlerin en değerlisi ve antamlısı haline getirmiştir. Her elmas eşsizdir ve sizin gibi tektir. Elmasın eşsiz serüveninin ve sizin için mükemmel olan pırlantayı bulmanın heyecanını yaşayabilirsiniz. Böylece siz de sonsuza kadar yaşayacak kendi mücevherinize sahip olacaksınız.

ELMASIN OLUŞUMU

Elmaslar milyarlarca yıl önce, neredeyse zamanın başlangıcında oluşmuştur. Her elmas son derece yaşlıdır, hatta dinozorların var olduğu dönemlerden bile çok önce oluşmuştur. ~yüzündeki bazı yıldızlardan bile daha yaşlı olan pırlantanız, hayret verici bir yolculuğa dayanmıştır. Bu yolculuk çok eski bir elementi dünyanın en çok aranan ve ölümsüz mücevherlerinden biri haline getirmiştir. Son derece yüksek ısı ve basınç altında yer kabuğunun derinliklerinde kristalleşen elmas, değerli sırlarını yanardağlardaki volkanik lavların yardımıyla dünyanın yüzeyine taşıyana kadar korudu. Daha sonra da binlerce yıl boyunca doğanın yıpratıcı etkileriyle karşı karşıya kaldı. Insanoğlunu şaşırtan bu Çetin yolculuğa, sadece az bir kısmı sabırla dayanarak bulunmayı başardı. Doğanın koşullarına direnebitenlerin de yalnızca çok az bir miktarı kesilip cilalanarak bir mücevherde kullanılabilecek büyüklük ve kaliteye sahiptir.

NASIL BULUNUYOR

Ilk elmas madenciliği Hindistan’da 2800 yıldan daha uzun bir süre önce başlamıştır. Günümüzde birçok modem yöntem kullanıtsa da elmas bulmak hala çok zorlu bir iş. Jeologlar doğanın en kıymetli taşlarını Sibirya’nın ve Kanada’nın donmuş tundralarından, Afrika’nın sıcaktan yanan çöllerine ve okyanus diplerine kadar her yerde arıyor. Tek bir elması bulmak icin bir evi dolduracak kadar toprağın elenmesi gerekiyor. Bulunanların da sadece cok küçük bir oranı kesilip cilalanarak mücevhere monte edilecek boyut ve niteliktedir.

ELMAS MADENİ NASIL KESILIR

Elmas kesimi hayal gücü, sabır ve beceri gerektiren çok hassas bir iştir. Eski zamanlarda elmaslar kesilmeden bırakıtırlardı.
Montürlerinin derinliklerine yerleştirilip sadece üst yüzeyterinin yumuşak parlaklığı dışarıda kalır, karanlık ve gizemli gözükürlerdi. 14. yüzyıla gelindiğinde sanatkArlar taşların ışık saçması için gerekli olan karmaşık kesme ve cilalama tekniklerini araştırmaya başladılar.

Yuvarlak kesim Oval kesim Markiz kesim Damla kesim Bütün bu teknikler günümüzde de geliştiriliyor ve yenileri bulunuyor. Bugün kesim ustalarının geleneksel yöntemleri yerini gelişmiş bilgisayar teknolojisine bırakmıştır.

DEĞERI

Kalp kesim
Zümrüt kesim
Her elmas eşsizdir; hiçbir elmas bir diğerinin aynısı değildir. Zamanın başlangıcından beri var olan, doğanın mucizesi olan pırlantayı satın almak özel bir allşveriştir.Doğanın yarattığı çeşitlilik sayesinde, her zaman zevkinize, bütçenize ve özelliği olan güne uygun bir pırlanta bulabilirsiniz. Aldığınız pırianta yaşamımın en derin duygusal yatırımlarından birini temsil edecektir. Pırlantanız nesilden nesle aktarılacak ve ona yalnızca maddi değeri için değil, manevi anlamı için de değer verilecektir. Kendinize almak ya da armağan etmek için bir
DEĞERI
Her elmas eşsizdir; hiçbir elmas bir diğerinin aynısı değildir. Zamanın başlangıcından beri var olan, doğanın mucizesi olan pırlantayı satın almak özel bir alışveriştir.Doğanın yarattığı çeşitlilik sayesinde, her zaman zevkinize, bütçenize ve özelliği olan güne uygun bir pırlanta bulabilirsiniz. Aldığınız pırlanta yaşamınızın en derin duygusal yatırımlarından birini temsil edecektir. Pırlantanız nesilden nesle aktarılacak ve ona yalnızca maddi değeri için değil, manevi anlamı için de değer verilecektir. Kendinize almak ya da armağan etmek için bir pırlanta seçtiğiniz zaman 4C tablosundaki yeri nerede olursa olsun, o artık özel bir taş olur. Onun gerçek değeri, kutlamakta olduğu özel günün simgeselliğinde yatmaktadır.